Warszawskie spacery – Mokotów i okolice

   Mokotów, według mnie, jedna z najpiękniejszych dzielnic Warszawy. Łączy się w niej historia i teraźniejszość. Kamienice nasiąknięte wydarzeniami i tajemnicami dawnych lat, przyjmują nowe miejsca i gwar nowoczesności. Piesze wycieczki pozwalają na poznanie miejsc ciekawych, niesamowitych, nieznanych. Każdy znajdzie coś dla siebie, a czas spędzony w takim otoczeniu na pewno nie będzie stracony :). Warszawskie spacery – Mokotów i okolice.

   Dzisiaj chciałabym Was zaprosić na spacery i zwiedzanie Mokotowa i okolic. Są to moje subiektywne propozycje miejsc i mam nadzieję, że rozbudzą w Was ciekawość i chęć do poszukiwania swoich własnych odkryć. Mój sposób zwiedzania znacie już z poprzednich artykułów 🙂 Jeśli nie czytaliście to serdecznie zapraszam 🙂

   Co jest wyjątkowego w dzielnicy Mokotów? Łączy historię z nowoczesnością, miasto z przyrodą, jest tajemnicza i przytulna – jest po prostu jedyna w swoim rodzaju. A z ciekawostek, to Mokotów na samym początku był wsią Mokotowo 🙂 Znajdziecie tu parki, jeziorka, historyczne kamienice, urokliwe uliczki.

   Nie będę Wam przedstawiała konkretnych tras pieszych wycieczek. Przedstawię jednak miejsca, które według mnie są warte zobaczenia i mam nadzieję, że skłonią Was do odkrywania 🙂

Malownicze uliczki

   Jak już wcześniej wspomniałam, Mokotów kryje wiele tajemniczych i pięknych miejsc. Przykładem takich jest ulica Narbutta i jej okolice. Znajdziecie tam wiele pięknych i starych kamienic, studni, ogródków. Do takich miejsc należą np. kino Ilozjon, klub Mechanik, czy szkoła podstawowa nr 85. Warto mieć oczy szeroko, żeby nie przeoczyć tabliczek i napisów na kamienicach.

   Historie kryją się na każdym kroku. Przykładem takim jest też ulica Chocimska, na której znajdowała się Fabryka Kakao, Czekolady i Cukierków, czy budynek, którego budowę sfinansowano ze środków fundacji Rockefellera.

   Warto też pamiętać, że w tych pięknych kamienicach kryje się wiele kawiarni, lodziarni, barków, w któych warto usiąść i delektować się atmosferą otaczającego nas piękna.

Fort ,,M” (,,Mokotów”) / Źródło: Wikipedia Commons

Forty Mokotowa

   Historyczne klimaty? Co powiecie na odwiedziny w fortach? Na Mokotowie znajdziemy takie jak Fort IX Twierdza Warszawa, Fort „M” („Mokotów), czy Fort Piłsudskiego.

   W Forcie IX Czerniaków znajduje się jeszcze Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej oraz Muzeum Katyńskie. Jest to jeszcze nie powtarzalna okazja obejrzenia np. dział, helikopterów czy transporterów, w tak wyjątkowej oprawie.

   Fort „M” („Mokotów”) ma ciekawą historię. Kiedyś ściśle tajny obiekt Zakładów Radiowo-Telewizyjnych, dziś powszechnie dostępne obiekty emanujące twórczością i kreatywnością schowane w wyjątkowej architekturze. Znajdują się tu liczne agencje reklamowe, studia fotograficzne, dźwiękowe, czy filmowe. Teren otoczony jest zielenią. Znajdujące się tu kafejki są idealnym miejscem na chwilę relaksu dla miejskich podróżników.

   Fort Piłsudskiego jest obecnie w trakcie odnawiania. W planach jest tu budowa apartamentów i hotelu. Warto zobaczyć jak historyczne miejsce zaczyna przekształcać się w historyczne z połączeniem nowoczesności.

Zieleń na Mokotowie

   Parki i tereny zielone znajdujące się na Mokotowie są idealnym miejscem nie tylko na odpoczynek po wyczerpującym pieszym zwiedzaniu. Są także idealnym miejsce na zaplanowanie relaksacyjnego wiosennego czy letniego dnia, na przykład po rowerowej przejażdżce.

Pole Mokotowskie

   Pierwszym jest Pole Mokotowskie. Położony jest na terenie trzech dzielnic: Mokotowa, Śródmieścia i Ochoty. Poza ogromnymi terenami zielonymi, na których można wypoczywać, można tu jeździć na rowerach, rolkach, biegać, a także uprawiać wiele innych sportów, czy po prostu leniuchować. Jest też szeroka oferta gastronomiczna. A w gorące dni ochłodzenie przyniesie świeża bryza z ogromnej fontanny przy głównym stawie.

Park Arkadia na Mokotowie / Źródło: Wikimedia Commons

Park Dreszera

   Kolejnym miejscem jest Park Dreszera, wpisany do rejestru zabytków. Jest on przyjemną oazą na drodze do Centrum. Park został odrestaurowany, a jego wyróżniającymi elementami jest owalna aleja kasztanowcowa oraz fontanna. Znajdziecie tam też ogródki restauracyjne i place zabaw. Park jest idealnym miejscem startowym lub końcowym dla pieszych wycieczek po tajemniczych uliczkach Mokotowa, o których pisałam wyżej.

Morskie Oko

   Park Morskie Oko, roztaczający się na Skarpie Mokotowskiej od ulicy Puławskiej, aż po ulicę Belwederską. Oprócz ogromnych terenów zielonych, znajdują się tam też stawy. W tym ten, od którego pochodzi nazwa parku „Morkie Oko”, bo swoim kształtem przypomina w pewnym sensie staw w Tatrach. Co ciekawe możemy tu spotkać np. wędkarzy, co sprawia, że zapomnimy, że jesteśmy praktycznie w centrum miasta. Wartymi zobaczenia elementami jest Pałacyk Szustara, Gołębnik, czy Domek Mauretański, a także liczne pomniki. Jeśli natomiast będziecie mieli ochotę napić się kawy, czy coś zjeść, to w okolicach parku znajdziecie również kafejki.

Park Arkadia

   Oddalając się od Centrum wzdłuż ulicy Puławskiej, dotrzemy do Parku Arkadia, znanego też jako Królikarnia. Położony jest podobnie jak Park Morskie Oko na Skarpie Mokotowskiej. Przez to część parku wraz z Pałacem Królikarnia (w którym mieści się muzeum) położona jest na górze skarpy. U jej podnóża znajdują się natomiast stawy i tereny ogrodowe, które zachęcają do spacerów, czy relaksu na jednej z ławeczek. Stąd też mamy kilka kroków do Fortu Piłsudskiego, o którym pisałam wyżej

   W Pałacu Królikarnia znajduje się się kawiarnia, a latem można posiedzieć na leżakach. Na co dzień jest on też miejscem wydarzeń kulturalnych. Organizowane są tu liczne koncerty, pokazy filmowe, wystawy, spektakle czy konferencje.

   Mokotów to też wiele interesujących miejsc i wydarzeń kulturalnych, czy kulinarnych. Zaczynając od Placu Unii Lubelskiej oraz niedalekiego Placu Zbawiciela, gdzie znajdziemy liczne kawiarnie, restauracje i bary, które tętnią życiem zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorami, aż po okolice Parku Arkadia. Wzdłuż całej ulicy Puławskiej jest wiele ciekawych miejsc z różnorodnymi kuchniami. Znajdziecie też na przykład Bazar Olkuska, na którym nie tylko możecie zjeść, ale również zrobić zakupy. Natomiast na wiosnę na Skwerze AK „GRANAT” (blisko Parku Arkadia) zaczyna działać w weekendy targ, na którym można zjeść ciekawe i czasem niespotykane dania i kupić wysokiej jakości produkty (nie tylko spożywcze), często z małych, lokalnych wytwórni.

   Jak widzicie Mokotów to wyjątkowa, pełna niespodzianek dzielnica. Warto wybrać się na pieszą wycieczkę i spędzić cudowny dzień poznając jej zakątki i relaksując się wśród zieleni. Większość z tych miejsc jest dobrze skomunikowana. Polecam jednak, żebyście planując zwiedzanie wybrali sobie rejon i sprawdzili dojazd, aby ta piesza wycieczka była, jak już wiecie z moich rad, efektywna i przyjemna 🙂

Barbara Krzemińska