Stres – przyjaciel czy wróg?

   Nie mogę spać, nie mogę jeść, nie chce mi się, ale jestem zestresowany… Stres – przyjaciel czy wróg?

   Często to słyszysz?

   Stres, stres, stres- czasami odnoszę wrażenie, że to jedno drobne słowo opanowało świat, podstępnie wkradło się w myśli, działania i życie wielu ludzi. Jest wszechobecne i stało się mantrą dzisiejszych czasów…

   Czym tak naprawdę jest stres i czy zawsze jest zły ? Pozwól, że zapytam – widziałeś kiedykolwiek stres? Choć fizycznie nie istnieje, nie jest materialny, zapewne znasz go, niekiedy odczuwasz i czasami zapraszasz do swojego życia.

   Stres sam w sobie nie jest niczym złym, a umiarkowany poziom stresu jest wręcz pożądany do prawidłowego rozwoju człowieka. Pozytywny stres, nazywany eustresem, potrafi zmobilizować do działania, motywuje by podjąć wyzwanie, dodaje skrzydeł, jednak gdy przekroczysz pewną granicę, bodźce zewnętrzne przestają działać mobilizująco, a w Twoim życiu pojawia się dystres i Twoja równowaga zostaje zachwiana.

   Czy stres to wyłącznie prawa biologii czy coś więcej?

   Znacznie więcej – to również efekt tego, w jaki sposób postrzegasz świat, jak interpretujesz wydarzenia, i w jaki sposób na nie reagujesz. Stres jest w Tobie, to Ty ustalasz granice i masz wpływ na zachowanie równowagi swojego ciała i umysłu.

a

   Pytanie, jak to zrobić?

   Jeśli zatem stres zadomowił się w Twoim życiu i zagościł na dobre, i czujesz, że przyszedł już czas na wiosenne porządki – zacznij od siebie i od pudełka… ! Pudełka stresu.

   Co będzie Ci potrzebne? Niewielkie pudełko, karteczki samoprzylepne, coś do pisania.

   Kiedy? Za każdym razem, kiedy poczujesz, że dana sytuacja wywołała u Ciebie stres, opisz w kilku słowach to wydarzenie, a zapisaną karteczkę wrzuć do pudełka.

   Co dalej? Kiedy emocje już opadną, czas na pudełko. Przyjrzyj się zapisanym karteczkom i odpowiedz sobie na poniższe pytania, w odniesieniu do każdego stresującego wydarzenia, odpowiedzi możesz również zapisać:

  1. Co takiego się stało?

  2. W jaki sposób zareagowałeś?

  3. Czy Twoja reakcja była adekwatna do sytuacji?

  4. Czy mogłeś zareagować inaczej? Jak?

  5. Co zrobisz w takiej sytuacji następnym razem?

   Po co? Pudełko stresu unaoczni sytuacje, które wywołują u Ciebie stres, pozwoli przyjrzeć się bliżej temu, w jaki sposób interpretujesz wydarzenia i jak na nie reagujesz, przyczyni się do poszukiwania rozwiązań lub zastanowienia się czego, lub kogo potrzebujesz, aby zachować równowagę w swoim życiu.


To nie wydarzenia sprawiają, że odczuwasz stres, lecz ich interpretacja – czasami wystarczy zmiana perspektywy…


Przyjaciel czy wróg? Wybór należy do Ciebie!

Wioleta Kozłowska