Rower w pociągu

Zorganizowanie wycieczki rowerowej w dalsze okolice wiąże się z transportem roweru.

Najtańszą opcją okazuje się zazwyczaj pociąg. Jednak z wieloletnich doświadczeń wiem, że często bywa to problematyczne.

rowerki musiały do toalety

 

Warto przed wyjazdem, szczególnie w dalszą podróż, sprawdzić regulamin przewozu rowerów. Niekiedy zmieniają się warunki przewozu i lepiej zawczasu to sprawdzić.

Czasami przewoźnicy kolejowi, a jest ich już kilka, stosują promocję szczególnie na okres wakacyjny.

Wagony / przedziały rowerowe

Zmieniają się też same wagony kolejowe. Starsze wagony albo idą „na bocznicę” albo trafiają do innego przewoźnika. Kiedyś w Kolejach Mazowieckich większość stanowiły wagony gdzie na początku i na końcu pociągu znajdował się duży przedział dla osób z dużym bagażem i dla rowerów. Można było tam zapakować pokaźną ilość rowerów opierając jeden na drugim. Nie każdy sobie życzył taki sposób ustawiania za względu na lęk przez zarysowaniem ramy w droższym modelu roweru. Trafiało się oczywiście, że w składach nie było żadnego większego pomieszczenia gdzie można było zostawić rowery. Trzeba było liczyć na szczęście, wyrozumiałych pasażerów i konduktorów. Niekiedy zdarzały się obraźliwe słowa i wypominanie w kierunku rowerzystów np. dlaczego nie jedziecie na rowerach tylko wozicie je pociągami. W nowszych składach są obecnie miejsca na rowery (zazwyczaj haki na górze). W pociągach SKM na Mazowszu i w Kolejach Mazowieckich obecnie jest darmowy przewóz rowerów.

Jeżeli się dobrze ułożyło rowery dużo się mieściło

W pociągach dalekobieżnych najfajniejsze były całe wagony dla rowerów i rowerzystów. Do zawieszenia rowerów było dużo haków a poza tym można było jeszcze pomiędzy nimi poupychać jeszcze jednoślady. Pamiętam szczególnie te pociągi podczas długich weekendów i w wakacje na trasach relacji Warszawa – Suwałki i Warszawa – Świnoujście.

Cena biletu na rower w pociągach InterCity to ok. 9zł i jest to opłata zryczałtowana niezależna od długości trasy. Jest zakazane przewożenie roweru w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia.

Nie zawsze jednak było tak miło i luźno. Bywało, że pomimo wykupionego biletu na rower nie było gdzie go pozostawić i pamiętam wile walk stoczonych z konduktorami aby można było wsiąść do pociągu. Czasami trzeba było kilka rowerów wstawić do WC na końcu pociągu i pozostawić osoby o ich pilnowania i tłumaczenia innym pasażerom z jakiego powodu nie mogą skorzystać z toalety.

 

Bywały i takie sytuacje

Mimo upływu lat sytuacja na kolei tak szybko się nie poprawia jeżeli chodzi o rowerzystów.

Wybierając się do Torunia w 4 osoby kupiliśmy zawczasu przez internet bilety również na rowery. Mimo komunikatu :  „ilość miejsc jest ograniczona” myśleliśmy, że nie będzie problemu z wejściem do pociągu. Okazało się, że na wcześniejszej stacji wsiedli inni rowerzyści, którzy albo kupili bilet u konduktora, który nie miał wiedzy czy są wolne czy zajęte miejsca rowerowe, jak też rowerzyści którzy kupili bilety rowerowe na stacji bez dostępu do internetu i też pani sprzedająca ni miała wiedzy o fakcie braku miejsca. W efekcie pociąg był tak zapchany, że konduktor sprawdzając bilety musiał przechodzić prawie pod sufitem stosując ekwilibrystyczne metody.

Inny typ rowerowych miejsc na rowery

Inny przypadek to wyprawa do Berlina z rowerami. Kupiliśmy bilety na rowery dużo wcześniej i spodziewaliśmy się, że pociąg międzynarodowy to już powinien mieć miejsca na rowery, choć kilka. Niestety okazało się inaczej mimo, że nawet na  wyświetlaczu na Dworcu Centralnym był w pierwszym wagonie piktogram roweru. Pani konduktor była bardzo zdziwiona, że nie ma przedziału rowerowego i dokładnie sprawdzała nasze bilety a później sprawdzała wszystkie wagony .W końcu przypięliśmy w pierwszym wagonie rowery do metalowego uchwytu aby się nie przemieszczały podczas jazdy i zajęliśmy miejsca za drzwiami w przedziale. Staraliśmy się tak je ustawić, aby jak najmniej przeszkadzały pasażerom wsiadającym do pociągu.

Można trafić na różne wieszaki rowerowe i niekiedy nie są one bezpieczne dla roweru i mogą pokrzywić szprychy bądź scentrować koło.

Odnośnie pociągów ważną kwestią jest też samo wejście i wyjście z pociągu. Jest to kwestia niedopasowania peronów i wysokości pociągów. Nie jest to znormalizowane i często możemy trafić na sytuację gdy musimy przy wejściu do pociągu podnosić wysoko rower niekiedy jeszcze z sakwami. Szynobusy zazwyczaj mają dużo wygodniejsze wejście , które zazwyczaj jest na poziomie peronu.

w pociągu do Augustowa – duży przedział rowerowy

Kilka uwag :

W regulaminach przewoźników jest zazwyczaj wzmianka, że rower powinien być przewożony pod nadzorem właściciela.

Pamiętajmy, że w Polsce jest zakaz jazdy rowerami  po peronach, w holach, poczekalniach dworcowych, w tunelach, w przejściach między peronami oraz w pobliżu torów.

Część rowerów wisi, czesc stoi.

 

Straż Ochrony Kolei może wystawić nam mandat za nie stosowanie się do powyższego zakazu.

Mieliśmy kiedyś sytuację gdzie nie było wiadomo gdzie jest przedział rowerowy i biegaliśmy z rowerami w jedną i w drugą stronę wzdłuż peronu. Jedna z koleżanek chcąc przyspieszyć posiliła się jazdą na rowerze. Zauważyli to SOK-iści i doszło do długiej wymiany zdań a nasz pociąg za chwilę miał ruszać. Po interwencji jednego z naszych kolegów, udało się w końcu przekonać panów mundurowych o niekaraniu naszej koleżanki.

Mam nadzieję, że w kwestii przewozu rowerów szybciej dogonimy Zachód.

 

Poniżej strony głównych przewoźników kolejowych:

PKP InterCity

https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/3052/przewoz-rowerow-rzeczy-i-zwierzat/przewoz-rowerow.html

Koleje Mazowieckie

https://www.mazowieckie.com.pl/pl/przew-z-roweru

 

Przewozy Regionalne POLREGIO

https://polregio.pl/pl/dla-podroznych/informacje/najczesciej-zadawane-pytania/

 

Koleje Śląskie

http://kolejeslaskie.com/obsluga-podroznych/pomocne-informacje/najczesciej-zadawane-pytania/przewoz-rowerow/

Koleje Dolnośląskie

https://www.kolejedolnoslaskie.eu/pl/obs%C5%82uga-pasa%C5%BCera/przew%C3%B3z-rower%C3%B3w.html

Koleje Wielkopolskie

http://koleje-wielkopolskie.com.pl/przewoz-rowerow/

SKM (Szyba Kolej Miejska w Trójmieście)

http://www.skm.pkp.pl/dla-pasazera/rss/szczegoly-informacji/?tx_ttnews%5Bpointer%5D=2&tx_ttnews%5Btt_news%5D=150&tx_ttnews%5BbackPid%5D=83

WKD

http://www.wkd.com.pl/dla-pasazerow/przewoz-rowerow.html

 

Krzysztof Kopeć