Wiosna zawitała – nowy sezon rowerowy czas zacząć!

   Wiosna zawitała – nowy sezon rowerowy czas zacząć! Główny sezon rowerowy już niedługo się rozpocznie. Wiadomo, że dla niektórych zaczyna się 1 stycznia a kończy 31 grudnia. Przed sezonem Ci, którzy dopiero wyciągają rower z garażu, piwnicy, balkonu czy innego schowka powinni pamiętać o sprawdzeniu go przed wyjazdem na wycieczkę szczególni poza miasto…

   Może się okazać, że np. jeśli trzymaliśmy rower na nieosłoniętym balkonie opony mogą sparcieć. Należy sprawdzić czy nie zeszło powietrze z opon i odpowiednio dopompować. Ważną rzeczą jest też sprawdzenie hamulców, czy sprawnie chodzą i czy linki nie pordzewiały. Sprawdzić należy też stan łańcucha czy nie trzeba go nasmarować. Jeżeli na linkach pojawiła się rdza warto wymienić linki i ewentualnie pancerze.

   Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie albo nie mamy warunków możemy oczywiście oddać rower do przeglądu. Tu trzeba się zastanowić czy potrzebny jest nam pełny przegląd czyli z rozłożeniem całego roweru na części i złożenia go ponownie z wyczyszczeniem i regulacją. Jeżeli dbaliśmy w poprzednim sezonie o rower i nie wykazuje on niepożądanych objawów to może warto samemu go podregulować, bądź oddać go do serwisu na mniej szczegółowy przegląd.

Przepisy

   Jak już mamy sprawny rower to warto znać, ewentualnie odświeżyć sobie wiedzę dotyczącą przepisów. Warto wiedzieć co nas może czekać na drodze i jakie mamy prawa i obowiązki. Niekiedy może się przecież zdarzyć, że zostaniemy zatrzymani przez służby mundurowe, które nie zawsze są zaznajomione z aktualnymi przepisami i mogą nam wmówić coś co nie jest prawdą. Poniżej kilka z takich przepisów, z którymi warto się zapoznać:
Art. 33. 1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

1a. Kierujący rowerem może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku i zająć miejsce na jezdni zgodnie z odpowiednio art. 33 ust. 1 lub art. 16 ust. 4 i 5.
2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3A;

2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

3) czepiania się pojazdów.

3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Przed wyruszeniem w pierwszą podróż rowerem po dłuższej przerwie warto sprawdzić jego stan techniczny… / Autor: Krzysztof Kopeć

5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
7. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1–3, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

Bądź ostrożny!

   Na drogach warto zawsze włączać myślenie, bo nie zawsze fakt, że mamy pierwszeństwo albo wiemy, że możemy skorzystać z danego przywileju nie oznacza, że inni uczestnicy ruchu znają przepisy lub są przewidywalni. Przykładowo prawo dopuszcza wyprzedzanie lub omijanie stojących lub wolno poruszających się pojazdów. Natomiast warto przy takim manewrze zastosować szczególną ostrożność.Nie zawsze bowiem kierujący samochodami patrzą w lusterka stojąc w korku i może się zdarzyć że np. my chcemy ominąć z prawej strony pojazd stojący w korku a pasażer pojazdu stwierdzi, że akurat tutaj sobie wysiądzie i nieszczęście gotowe.

   Sam doświadczyłem na własnej skórze bliskiego spotkania z drzwiami samochodu. Inna sytuacja to wolno jadące samochody i wyprzedzający je motocykl z prawej strony. Samochody chcąc dać miejsce motocykliście zjeżdżają po prawej strony krawężnika gdzie akurat rowerzysta chciał wyprzedzić toczące się auta. Tej sytuacji byłem świadkiem. Nie wyprzedzajmy też na pasach i skrzyżowaniach bo to zabronione i niebezpieczne.

,,Sierżant rowerowy” na drodze / Autor: Krzysztof Kopeć

Udogodnienia dla rowerzystów

   Wiele się ostatnio zmienia jeśli chodzi o różnego rodzaju udogodnienia dla rowerzystów. Warto znać nowinki i wiedzieć co oznaczają mało znane znaki na jezdni. Coraz częściej wyznaczane są pasy rowerowe na jezdni. To bardzo dobre rozwiązanie, usprawniające poruszanie się przez skrzyżowania i poprawiające widoczność rowerzystów przez kierowców. Czasami możemy się też spotkać, że na jezdni nie ma wyznaczonego pasa ale jest tzw. sierżant rowerowy.

   To informacja dla kierowcy aby zostawili trochę miejsca po prawej stronie dla rowerzystów. Pokazują one kierunek jazdy. Kierowcy mogą na nie najeżdżać, ale powinni mieć na uwadze możliwość pojawienia się cyklistów. W miastach poruszając się uliczkami możemy również spotkać się z innymi znakami dotyczącymi rowerów. Niekiedy pod znakami z zakazem wjazdu bądź zakazem skrętu, możemy mieć tabliczki „nie dotyczy rowerów. Tworzone są tzw. konta pasy dla rowerów. Na ulicy jednokierunkowej możemy rowerem jechać zatem w obu kierunkach.

   Co do jazdy w kasku to oczywiście nie ma takiego obowiązku, ale ja osobiście wolę korzystać. Doświadczyłem kilku upadków i 2 razy kask na pewno pomógł

Jazda w ,,parach”

   Prawo dopuszcza jazdę rowerem w tzw. „parach” ale to jest też kwestia niejednoznaczna i trzeba mieć na uwadze aspekt nie utrudniania poruszania się innym uczestnikom (Art. 33. 3a wspomniany powyżej). Tutaj też miałem swoje doświadczenie jadąc prawym pasem ulicą 3 jezdniową (ulica Puławska w Warszawie w sobotę rano, gdzie był bardzo mały ruch). Obok mnie jechała druga osoba. Nagle koło nas przejechał wolno radiowóz otworzył okno i kazał nam jechać „jedno za drugim”. Widocznie nie byli zbytnio świadomi przepisów albo wg ich uznania taka sytuacja utrudniała ruch.

Krzysztof Kopeć