Kultura we współczesnym świecie

   Kultura we współczesnym świecie. Dzisiaj bycie osobą starszą jest sztuką. Sprawne funkcjonowanie w rzeczywistości jest też artystyczną formą życia – dla wszystkich, niezależnie od wieku. Projekty międzypokoleniowe udowadniają nam, że zniesienie podziałów i stereotypów otwiera drogę ku nauce od innych i odczuwaniu radości życia.

O współczesnej kulturze

   Jestem aktywistką społeczną, dla której źródłem satysfakcji z codzienności jest kontakt z drugim człowiekiem, naturą oraz szeroko rozumianą kulturą. Zapraszam do lawirowania w świecie słowa oczami kulturoznawcy. Dla mnie zarówno bieg życia jak i obieg kultury są ważne.

   Internet, telewizja, prasa, kino, teatr, opera – do ich eksplorowania agituję. Świadomość, że dostęp do sieci wiąże się z uczestnictwem w kulturze sprawia, że zastanawiające staje się dzielenie na działania zgodne z prawem oraz wykroczenia przeciwko niemu.

   Nie namawiam do piractwa, lecz do zmiany podejścia firm i marketingowców do omawianego zagadnienia. Trudno nie zauważać, że niestety wielu z nas nie kupuje filmów, lecz wciska przycisk pobierz na szemranych portalach. Wiąże się to oczywiście z kwestiami finansowymi. Niektórzy Artyści udostępniają swoje prace w sposób świadomy w Internecie.

   Piszę o tym, ponieważ kultura jest i będzie ważna, nawet jeśli podpiszemy się pod konstatacją jej upadku. Rozwija wyobraźnię, wrażliwość, empatię, poszerza horyzonty myślowe czy też pozwala się rozluźnić, odpocząć, znaleźć chwilę wytchnienia. Fetuję zmartwychwstanie odżegnywanej od czci i wiary humanistyki.

   Zabawa jest nieodłącznym elementem antropologicznie rozumianej kultury. Nie tylko to, co wzniosłe, ale także to, co zwyczajne pozwala nam wchodzić w interakcje ze światem zewnętrznym. Zresztą chyba nikt jeszcze nie jest w stanie zagwarantować ciągłego rozwoju jedynie przez to, co formalne i wkraczające w obszar dotyczący wiedzy instytucjonalnej.

Kultura nie ogranicza się tylko do najbardziej znanych jej klasycznych rodzajów jak teatr… / Źródło: Wikimedia Commons

   Kontakt drugim człowiekiem jest czymś na co często nie mamy wystarczająco dużo czasu. Zbliżyć może nas wspólna pasja. Nie mam ambicji widzieć i wiedzieć lepiej, tylko łapać oddech od niecodziennie stosowanej, antropologicznej strony. Kulturę rozumiem jako wszystko to, co robimy wspólnie i co jest naszym wytworem.

Hygge

   Jeśli przynosi nam to atmosferę radości i bycia poza czasem, dotykamy Hygge. Ale… Czym jest Hygge popularyzowane ostatnio przez liczne i modne książki o tym zjawisku? Jak zauważa Tode Ditlevsen „hygge to stan istnienia, którego doświadczasz, kiedy w Twoich relacjach z samym sobą oraz partnerem życiowym, a także organami podatkowymi i wewnętrznymi zapanuje harmonia.”

   Oznacza to, że znajdujesz się w łączności ze światem zewnętrznym i z samym sobą. Jeśli istnieje szczęście chwili to nim właśnie jest Hygge. Duńczycy wyróżniają wiele jego odmian. Dla mnie jest ono ważne zawsze kiedy się pojawia, choć wówczas o nim nie myślę. Zatem jest paradoksalne w swojej nieuświadomionej obecności w życiu osób spoza Danii.

   Hygge możemy przeżywać w kinie, restauracji, grając w brydża, w siatkówkę, jadąc rowerem etc. Humanista nie jest potrzebny ku temu, przyczynia się jedynie do poszerzania pola refleksji. O kinie, sztuce, kulinariach, grach karcianych, grach sportowych, wycieczkach, by stały się ciekawsze. O tym, co się dzieje i nie-dzieje namacalnie.

Aleksandra Bradel