Kraków – piękno i urok dawnej stolicy Polski

Jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Łączy historię i nowoczesny lifestyle. Miasto nauki i zabawy. Zapraszam do pieszej wycieczki po Krakowie. Kraków – piękno i urok dawnej stolicy Polski.

   Weekendy są idealnym momentem na bliższe i dalsze wypady, odwiedzanie znanych miejsc i poznawanie nowych. Warto wybrać się kawałek dalej od miejsca, gdzie jesteśmy na codzień 🙂

   Dziś proponuję Wam wycieczkę do Krakowa 🙂 Bez znaczenia na to czy wybierzecie się na weekend, czy na jeden dzień postaram się dać Wam pomysły na organizację, tak żeby oczywiście zwiedzanie było efektywne i przyjemne 🙂

Organizacja

   W poprzednim artykule pt.: „Zwiedzanie miast – co i jak, żeby było przyjemnie i efektywnie” pisałam Wam jak najlepiej przygotować się organizacyjnie do wyjazdu. Jeśli nie czytaliście to zapraszam do lektury 🙂

   Tutaj dodam tylko, że Kraków ma bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Każdy bez problemu znajdzie miejsce odpowiednie dla siebie. Według mnie najlepszym sposobem szukania noclegów są portale obsługujące rezerwacje z różnych obiektów (hotele, apartamenty, pensjonaty itd). Dzięki temu możecie w łatwy sposób znaleźć obiekty spełniające Wasze oczekiwania.

   Pamiętajcie weźcie też pod uwagę środek transportu, którym będziecie podróżować…ale o tym było już w wyżej wspomnianym artykule 🙂

Piesze wycieczki

   Jak już wiecie ze swojego doświadczenia, albo z poprzedniego artykułu, jest prawie nie możliwe zwiedzenie wszystkiego w czasie jednego pobytu w danym mieście, szczególnie jeśli jest to wypad jednodniowy czy weekendowy. Więc plan jest zdecydowanie bardzo ważny 🙂

   Lubimy zwiedzać różne miejsca. Poniżej dam Wam kilka pomysłów na to co warto zobaczyć 🙂

Barbakan znajduję na ,,Drodze Królewskiej” / Źródło: Wikimedia Commons

Tzw. „Droga Królewska”

   Jest to oficjalnie obowiązująca nazwa trasy, która pozwala na zobaczenie tzw. najważniejszych miejsc w ramach Starego Miasta. Jest to ciekawa baza do pieszej wycieczki po Krakowie. Na początku trasy jest Brama Floriańska i Barbakan, a kończy się ona na Zamku Królewski na Wawelu. Nie będę jej Wam opisywała krok po kroku, bo przewodników w internecie znajdziecie wiele. Sam początek, czyli ulica Floriańska to ciąg pięknych kamienic, które kryją w sobie ciekawe historie. W tym np. Hotel „Pod Różą”, Dom Matejki, czy Muzeum Farmacji. Na tej trasie spotkacie też wiele bardziej i mniej znanych obiektów, takich jak kościoły, muzea, pomniki.

   Najważniejszymi według mnie miejscami są oczywiście Rynek Główny, Sukiennice, Wawel czy Barbakan. W każdym z tych miejsc jest możliwość wejścia do środka, a nie tylko oglądania z zewnątrz.

   Jeśli interesuje Was architektura, to poza wspomnianymi obiektami, warto zajrzeć do kościołów znajdujących się na trasie zwiedzania. Odnajdziecie w nich wspaniałe elementy architektoniczne z różnych epok.

   Na końcu trasy wchodzicie na wawelskie wzgórze, gdzie znajduje się Zamek Królewski i katedra.

   W Zamku Królewskim znajdują się części muzealne, które warto zwiedzić. Przyjemnie jest posiedzieć na dziedzińcu, podziwiając piękno architektury.

   Katedra to kolejny punkt warty zobaczenia. Szczególnie wejście na wieżę, na której znajduje się dzwon Zygmunta ważący 8 ton.

   A jeśli lubicie trochę wrażeń 😉 to zdecydowanie powinniście odwiedzić Smoczą Jamę, gdzie zgodnie z legendą mieszkał Smok Wawelski 🙂

   Po tak intensywnej pieszej wycieczce, warto zrelaksować się jeszcze na wzgórzu wawelskim, z którego możecie podziwiać piękny widok na Wisłę i część miasta.

Kazimierz

    Kolejnym miejscem, jest krakowski Kazimierz. Kiedyś stanowiący odrębne miasto, teraz jedna z najbardziej znanych części Krakowa. Atmosfera jest tu wyjątkowa, dzięki przeplatającym się wpływom historycznym, artystycznym, kulinarnym. Znajdziecie tu wiele zabytków kultury żydowskiej, a także galerii i pracowni artystycznych. Wyjątkowe kafejki, restauracje i bary przyciągają nie tylko wyjątkowym wystrojem, ale również kuchnią.

   Warto udać się na Plac Nowy, gdzie w centrum tętniącego życiem placu, znajduje się „Okrąglak”. Dawna i obecna hala targowa.

   Zaglądajcie też do studni i bram kamienic (tylko te otwarte), w których kryje się piękna architektura, ogródki i lokale. W niektórych z nich kręcone były liczne filmy i seriale. Kazimierz jest też miejscem wielu festiwali.

   Jednak Kazimierz to nie tylko rozrywka. Zobaczycie tu synagogi, cmentarze żydowskie, czy łaźnie rytualną. A w niewielkiej odległości znajduje się Kościół na Skałce i zakon Ojców Paulinów.

   Na Kazimierzu znajdziecie też dom Heleny Rubinstein…tak tak, tej od kosmetyków 🙂

   Jest to miejsce z wyjątkową atmosferą, polecam żebyście zaplanowali sobie czas na spokojne poznanie zakątków tej części Krakowa. A korzystając z pieszych wycieczek i podziwiając uroki Kazimierza, pamiętajcie też o historii, która kryje się w każdym w każdym zakątku.

Rynek Główny z kościołami Mariackim i św. Wojciecha. W głębi Kamienica Mennica, Szara Kamienica i Dom Włoski / Źródło: Wikimedia Commons

Planty

   Jeśli pogoda dopisuje i macie ochotę wyrwać się z otoczenia budynków i odpocząć, polecam Wam pieszą wycieczkę po Plantach. Są one ogrodem miejskim okalającym Stare Miasto, podzielonym na osiem ogrodów, których nazwy pochodzą od znajdujących się w pobliżu obiektów.

   Nie musicie się martwcie, że ten spacer odsunie Was od sztuki. Planty są w miejscu, w którym kiedyś znajdowały się mury. Możecie je sobie wyobrazić, że dzięki murkom, które zostały postawione, żeby zaznaczyć przebieg dawnych murów. W trakcie spaceru natraficie na liczne pomniki i obiekty, które możecie zwiedzać. Na Plantach jest też 50 ławeczek z nazwiskami pisarzy i poetów związanych z Krakowem. Możecie posiedzieć na jednej z nich i odpoczywając obserwować biegające wiewiórki 🙂

Podsumowanie

   Kraków to zdecydowanie…zdecydowanie więcej 🙂 a powyższe propozycje to zachęta i pomysł na pierwsze piesze wycieczki. Mam nadzieję, że tylko zwiększą Wasz apetyt na odkrywanie kolejnych wspaniałych miejsc 🙂

   Bez znaczenia, które spacery wybierzecie, nie zapomnijcie, że zwiedzanie to nie tylko obiekty i historia 🙂 To też kultura i atmosfera. W małych uliczkach znajdziecie wiele fantastycznych miejsc, do których warto zajrzeć. Zarówno kafejki i restauracje, jak i galerie, sklepiki z rękodziełem, czy kultowe miejsca gdzie można się zrelaksować słuchając muzyki na żywo.

   Jak już Wam radziłam w artykule „Zwiedzanie miast – co i jak, żeby było przyjemnie i efektywnie”, zróbcie sobie listę miejsc, które na pewno chcecie odwiedzić. To pozwoli Wam zaoszczędzić czas (i siły 🙂 ) i w pełni cieszyć się z pieszych wycieczek po magicznych zakątkach Krakowa 🙂

Życzę Wam udanego zwiedzania 🙂

Barbara Krzemińska