Korzyści płynące z aktywności fizycznej

    Sport to nieodłączny element naszego życia. Uprawiamy go nawet nie będąc tego świadomi. Budzimy się rano, okazuje się, że zaspaliśmy na ważne spotkanie. Pośpiesznie wstajemy z łóżka, biegamy po całym mieszkaniu, omijając przeszkody w postaci mebli i sprzętów. Skaczemy na jednej nodze zakładając na drugą skarpetkę. Wreszcie jesteśmy gotowi. Niestety nasz autobus przyjedzie na przystanek oddalony 3 km od naszego domu. Zaczynamy bieg. Od siły naszych nóg i kondycji zależy nasza reputacja, przecież nie chcemy zawieść szefa… Korzyści płynące z aktywności fizycznej są naprawdę ogromne!

Bierny tryb życia

    Okazuje się jednak, że sam poranny wyścig z czasem nie wystarczy, by zachować zdrowie i nienaganną sylwetkę. Badania dotyczące aktywności fizycznej wskazują na jej dominującą rolę w dążeniu do tych wartości. Co gorsza-w dzisiejszych czasach unikamy nawet najprostszej aktywności. Otóż wolimy siedzieć przed telewizorem-tak spędza czas 55% z nas.21% nie uprawia sportu, bo…szybko się męczy. Okazuje się, że na wszelkie sposoby próbujemy bronić się przed forsowaniem mięśni. 24 % zamiast wchodzić po schodach wybiera windę, 22% z nas woli podjechać samochodem do punktu docelowego, nawet jeśli ma do przebycia drogę 500-800 metrów.

Przykładowe korzyści z aktywności fizycznej / Źródło: www.inspirehealthfn.tumblr.com

Nieprzyjemne konsekwencje

    To wszystko łączy się z niesamowicie niekorzystnymi dla nas konsekwencjami. Nasza wytrzymałość sercowa zmniejsza się o 20%. Spadek wydolnościowy, wentylacji płucnej, wzrost tętna. Nasza sila stopniowo się zmniejsza. Jesteśmy ociężali, ponieważ nasz zapas cukru w mięśniach kurczy się, a zarazem powiększa się nasz zapas tłuszczu. Już na poziomie 20 dni możemy zaobserwować zanikanie masy mięśniowej, jeśli jej nie podtrzymujemy.

Konkluzja

    Powinniśmy zrobić rachunek sumienia i zastanowić się czy przypadkiem sobie nie szkodzimy. Musimy zauważyć, że dzisiejszych czasach aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Jeśli chcemy być ponadprzeciętni , chcemy osiągnąć sukces, pragniemy aprobaty ze strony innych, ważnych dla nas ludzi-musimy działać. Zdążyć na ważne spotkanie to jedno. Jednak zaimponować piękną sylwetką, energicznością, zdrowiem i pogodą ducha kiedy już się na nim pojawimy to drugie.

Oliwia Ołdak