Dolina Pięciu Stawów – Tatrzański Raj

   Dolina Pięciu Stawów – Tatrzański Raj to miano z pewnością na które zasługuje.  jest jednym z najpiękniejszych miejsc jakie znajdują się w Tatrzańskim Parku Narodowym jak i w całych polskich górach. Dolina ta położona jest na wysokości ok. 1700 m.n.p.m wśród szczytów Tatr. Nie należy ona do miejsc trudno dostępnych, przy odrobinie silnej woli prawie każdy może tam dojść. A warto jest na pewno ze względu na jej ogromne walory turystyczne i widokowe…

Przewodnik

   Swoją wyprawę rozpoczniemy na polanie Palenica Białczańska. Łatwo jest się do niej dostać busami z Zakopanego, oznaczana jest jako „Morskie Oko”. Wyruszamy drogą asfaltową szlakiem czerwonym aż do Wodogrzmotów Mickiewicza przy których zmieniamy szlak na zielony, prowadzący już do naszego raju. Podczas marszu można spotkać takie oto okazy jak na zdjęciu.

   Jednak to jest jedynie przedsmak. Zmiana trasy rozpoczyna się dość stromymi schodami przez które na naszym czole może pojawić się kilka kropel potu, ale spokojnie – zawsze mogło być gorzej. Po około półtorej godziny docieramy do kolejnego rozdroża. Szlak czarny, odbijający w lewą stronę prowadzi przez strome skaliste schody jednak jest krótszy.

Widok z ławki znajdującej się przy schronisku PTTK / Autor: Piotr Plata

    Ja mimo wszystko polecam kontynuację wędrówki szlakiem zielonym ponieważ na trasie natkniemy się na Siklawe – największy wodospad w Polsce. Gdy dojdziemy do celu naszej trasy naszym oczom w pierwszej kolejności ukaże się Wielki Staw Polski. W tym momencie każdy niedowiarek przekona się, że tytuł tego artykułu nie wziął się z niczego.

    Idąc w stronę schroniska widzimy piękno w czystej postaci. Jeziora otaczane górami oraz połacie kosodrzewiny sprawiają, że to miejsce jest magiczne. Oprócz ewidentnych walorów wizualnych, Dolina Pięciu Stawów jest idealną bazą wypadową na dłuższe wędrówki np. po Orlej Perci, do których również zachęcam w kontekście piękna doliny – z góry wygląda jeszcze lepiej.

   Oprócz ewidentnych walorów wizualnych, Dolina Pięciu Stawów jest idealną bazą wypadową na dłuższe wędrówki górskie np. po Orlej Perci, do których również zachęcam w kontekście piękna doliny – z ,,góry” wygląda ona jeszcze lepiej ;).

Piotr Plata